„Muusikaõpik gümnaasiumile” I on esimene raamat kolmeosalisest sarjast, mis annab ülevaate muusikaloo perioodidest Euroopas ja Eestis.
Õpik tõukub Toomas Siitani „Õhtumaade muusikaloost”, kuid esitab materjali muusikaloo sama perioodi (keskaeg, renessanss, barokk, klassitsism) kohta napimas mahus. Eri ajastute muusika tähtsamate stiilijoonte, žanrite ja vormide kirjeldamise kõrval kõneldakse nähtuste tekkepõhjustest ning antakse nende üldkultuuriline ja ajalooline kontekst.
Õpiku teemad on selgelt eristatud põhitekstideks ning käsitletava ajastu laiemat mõistmist soodustavateks lisatekstideks, milles antakse mh looja isiksuse ja loomingulise käekirja kujunemise tagamaad ning muusikanäidete kommentaarid. Viimased edendavad õpilaste teadliku kuulamise oskust ning kirjeldavad teoste saamislugu.
Sõnalist osa illustreerivad noodinäited, aga ka laulmiseks või kuulamiseks mõeldud teosed. Helinäiteid soovitame kuulata OPIQu digiõpikust. Laulude võõrkeelseid tekste saadavad sisu mõistmist hõlbustavad eestikeelsed tõlked. Eakohast ja eestikeelset, eri raskusastmes laulurepertuaari pakub õpiku juurde kuuluv laululisa.
Raamatu eesmärk on tõstatada küsimusi ning pakkuda vastuseid. Pea tuhandeaastane ja erakordselt rikas ajajärk muusikaloos on esitatud viisil, mis aitab mõista muusikakultuuri sisemisi seoseid: iga uus nähtus on varem toimunu tagajärg ning on saanud omakorda allikaks uutele sündidele.
Õpiku on retsenseerinud Tiina Selke, Ene Kangron ja Koidu Ilmjärv, kujundanud Terje Hütt.
Noodigraafika on teinud Ene-Reet Ehala, Toomas Siitan ja Eerik Jõks.
Digiõpikuga saad tutvuda Opiqus.
Õppekomplekti kuulub töövihik (GTR), mille ülesanded stimuleerivad iseseisvat mõtlemist ja arutlusoskust.