EST
Muusika - Gümnaasium
Muusikaõpetuse õpik gümnaasiumile, II. 19. sajandi muusika. Eesti muusika kujunemine

Muusikaõpetuse õpik gümnaasiumile, II. 19. sajandi muusika. Eesti muusika kujunemine

Igor Garšnek, Taive Särg, Anu Sepp

Muusikaõpetuse õpik gümnaasiumile, II. 19. sajandi muusika. Eesti muusika kujunemine

Igor Garšnek, Taive Särg, Anu Sepp

TOOTEKOOD: 04-013-40-0201
AASTA: 2012, 2022
LEHEKÜLGI: 184 lk
FORMAAT: 21x25, pehme köide
ISBN: 9789985219065

„Muusikaõpik gümnaasiumile” II on teine raamat kavandatud kolmeosalisest sarjast, mis annab ülevaate muusikaloo perioodidest Euroopas ja Eestis.

Õpiku esimesed kaks peatükki käsitlevad seda osa Euroopa romantismiajastu muusikast, mis langeb 19. sajandisse. Välja on toodud romantilise muusika esteetika, tähtsamad stiilijooned, žanrid ja vormid, muutused võrreldes eelnenuga ning üldkultuuriline ja ajalooline kontekst, mis aitab neid nähtusi mõista. Kolmas peatükk on pühendatud eesti rahvamuusikale, rahvuslikule ärkamisajale ja sajandivahetuse muusikaelule, neljas suundumustele 20. sajandi alguse Eesti professionaalses heliloomingus ja selle silmapaistvamatele esindajatele. Esimeses kahes peatükis on peatähelepanu pööratud heliloojate loomingule ja muusikanäidetele, eluloolistest andmetest on esitatud peamiselt need, mis aitavad paremini mõista loomingu tagamaid. Eesti muusikat käsitlevas osas on heliloojate töödele ja tegemistele enam tähelepanu pööratud, kuna need moodustavad olulise osa meie kultuuriloolises kujunemises. Ohtralt värvikaid näiteid ja huvitavaid seoseid pakkuv rahvamuusika osa aitab mõista tänapäeval populaarse Viljandi pärimusmuusikafestivali lätteid ja pakub ka võimalusi muusika kuulamiseks ning ise musitseerimiseks. Õpiku tekstiosa jaguneb põhitekstiks, huvitavaid fakte ja asjaolusid sisaldavateks lisatekstideks ning kuulamiskommentaarideks. Iga peatüki lõpus on läbitud materjali kokkuvõttev osa ning sellele
põhinevad küsimused ja ülesanded. Õpikus on ka noodinäiteid, palju illustratiivset materjali ja ajastukeskset laulurepertuaari. Eakohast eestikeelset laulurepertuaari pakub õpiku juurde kuuluva töövihiku laululisa.

19. sajandil oli Euroopas pöördeliste muutuste aeg pea kõigis eluvaldkondades. Need muutused määrasid suures osas ära 20. sajandi esimese poole tehnika, teaduse, poliitilise elu ja kultuuri põhisuundumused. Eesti muusikaelu
käsitlemine paralleelselt Lääne-Euroopas toimunuga võimaldab mõista meie hinnatud vanameistrite loomingulise käekirja kujunemist ning selle mõju nüüdselegi Eesti muusikale.

Õpikut on retsenseerinud Koidu Ilmjärv, Karin Lükk-Raudsepp, Kristel Pappel.

 

Õpiku sisukord:

ROMANTISM JA 19. SAJANDI MUUSIKA PEAMISED ŽANRID

RAHVUSROMANTILISED KOOLKONNAD

EESTI RAHVAMUUSIKA. MUUSIKAELU EESTIS 19. SAJ LÕPUL

EESTI PROFESSIONAALNE MUUSIKA JA MUUSIKAELU 20. SAJ ALGUL

LAULUD

MUUSIKASÕNASTIK

Avita üldkontaktid

TALLINN

AS BIT aadress Tallinnas:
Pikk 68, 10133 Tallinn
üldtelefon: 6 275 401
müük koolidele: 6 275 402; 6 275 405
e-post:
Õpetajatele on esindus avatud tööpäeviti 9.00 - 17.00.

TARTU

AS BIT aadress Tartus:
Vallikraavi 9, 51003 Tartu
telefon: 7 427 156
e-post:
Õpetajatele ja üliõpilastele on esindus avatud esmaspäeviti 14.00 - 17.00, suveperioodil 1. juulist kuni 29. augustini suletud.

JÕHVI

AS BIT aadress Jõhvis:
Rakvere 30, 41532 Jõhvi
telefon: 33 70 108
e-post:
Avita esindustes jaemüüki ei toimu.
Eraisikutel palume ostud teha Avita e-poes.
Liitu infolehega
AVITA INFOLEHE saamiseks kirjuta siia kasti oma e-posti aadress ja vajuta nuppu "Liitun".