II kursuse geograafiaõpik gümnaasiumile käsitleb Maa eri sfääre: litosfääri, atmosfääri, hüdrosfääri ja biosfääri.
Sissejuhatuses antakse ülevaade Maa sfääridest ja seletatakse, kuidas on kõik sfäärid omavahel seotud ning kuidas planeet ühtse süsteemina toimib.
Litosfääri peatükid annavad ülevaate Maa geoloogilisest arengust, planeedi siseehitusest, laamtektoonikast ja selle põhjustatud geoloogilistest protsessidest – vulkanismist ja maavärinatest.
Atmosfääri osa seletab õhkkonna rolli ja tähtsust planeedi elustiku jaoks ning kirjeldab atmosfääris toimuvad protsesse. Antakse ülevaade kliimat kujundavatest teguritest, ilma prognoosimisest ja kliimamuutustest.
Hüdrosfääri osa kirjeldab vee jaotumist Maal. Peatükid annavad ülevaade maailmamerest ja selle tähtsusest, tõusust ja mõõnast, hoovustest, rannikutüüpidest ja rannaprotsessidest. Vaadeldakse ka põhja- ja pinnavett ning liustikke.
Biosfääri peatükid keskenduvad suures osas mullale. Räägitakse mulla tekkimisest ja mullatüüpidest, seletatakse mulla vastastikuseid seoseid kliima ja taimestikuga. Iseloomustatakse Maa peamisi makroökosüsteeme ehk bioome.
Õpik on mõeldud 35 ainetunni jaoks.
Õpikut on retsenseerinud Anto Raukas ja Katrin Ennok.
Veebiõppekeskkonnas Opiq on sama õpiku digiversioon, kus iga teema lõpetab peatükk kordamisküsimuste ja harjutusülesannetega. Veebis täidetavaid hindelisi töid saab koostada peatükkide ülesandekogude ülesannetest.