EST
2. klass - Lastekirjandus

Rumcajs

Václav Čtvrtek, Radek Pilař

Rumcajs

Václav Čtvrtek, Radek Pilař

AASTA: 2012
LEHEKÜLGI: 128 lk
FORMAAT: 21x29
ISBN: 978-9985-2-1774-0

RAAMAT ON LÄBI MÜÜDUD!

Lustakas raamat vahvast Tšehhi kingsepast, kes ootamatult lindpriiks kuulutatakse ja kes seejärel röövliks hakkab.

Noores metsas lükati oksi kahele poole ja Humpáli kõrval seisis korraga kingsepp Rumcajs. Mis kingsepp! Lõuga kattis tal tihe habe, habeme sees pesitses metsmesilaste sülem. Peas oli tal pöökpuukoorest kübar. Vammus oli Rumcajsil punase korduaannaha tükikestest, lihtsalt lipp lipi peal, lapp lapi peal. Püksid olid niisugused, et auk augus kinni, vöö hoidis neid hädavaevalt koos, ja vöö vahel püstol nagu härjasarv. Ainult saapaid oli lausa rõõm vaadata.

Rumcajs astus sammu ja jäi seisma linnapea Humpáli kuulsate jalgade juures. Sõnatult mõõtis ta neid pilguga, ja ühe käeliigutusega, täis kingsepalikku ettevaatlikust ning röövellikku nobedust, tõmbas ta Humpálil saapad jalast.

Ja jälle hakkas ta sõnatult vahtima Humpáli ülistatud jalgu, mida katsid nüüd ainuüksi triibulised sokid nagu vangil. Siis näpistas ta linnapead varbast.
Linnapea kukkus unehõlmast koleda kohkumise küüsi: „Helde taevas, röövel!”

 

Václav Čtvrtek (1911–1976) kuulub silmapaistvamate tšehhi lastekirjanike hulka. Tema loodud muinasjututegelased, nagu vetevana Česilka, näkineitsi Andulka, kass Damian ja eeskätt muidugi röövel Rumcajs, on autori sünnimaal muutunud võrdväärseiks Punamütsikese, Tuhkatriinu ja Lumivalgekesega. Lapsed Tšehhimaal on võinud oma lemmikute seiklusi näha teleriekraanil ja teatrilaval („Rumcajsi” järgi on loodud lastemuusikal).
Rumcajsi menu on üsnagi kerge seletada. Ta on õiglane, julge ning abivalmis, ent seejuures ometi ka väga lastepärane, nii nagu kogu see muinasjutumaailmgi, mis teda ümbritseb. Erinevalt klassikalistest muinasjuttudest, kus leidub pahatihti küllaltki palju julmust, on tegelaste suhted selles muinasjutus sügavalt inimlikud, täis muhedat huumorit. Oma tohutu suurt jõudu ei kasuta Rumcajs iialgi selleks, et kellelegi liiga teha. Küll aga on ta alati valmis välja astuma inimeste, loomade ja lindude kaitseks. Kuid kiusajatelegi ei taha Rumcajs kunagi kätte maksta, lootuses, et nemadki võivad tulevikus paremaks muutuda.

 

Teos anti Eestis esimest korda välja 1979. aastal, seetõttu peaksid need toredad seiklused nostalgilisi mälestusi esile kutsuma just praegustes lapsevanemates.

 

Lood on tšehhi keelest tõlkinud Leo Metsar.

Avita üldkontaktid

TALLINN

AS BIT aadress Tallinnas:
Pikk 68; 10133 Tallinn
üldtelefon: 6 275 401;
müük koolidele: 6 275 402; 6 275 405
e-post:
Õpetajatele on esindus avatud tööpäeviti 9.00 - 17.00.

TARTU

AS BIT aadress Tartus:
Vallikraavi 9; 51003 Tartu
telefon: 7 427 156
e-post:
Õpetajatele ja üliõpilastele on esindus avatud esmaspäeviti 14.00 - 17.00

JÕHVI

AS BIT aadress Jõhvis:
Rakvere 30; 41532 Jõhvi
telefon: 33 70 108
e-post:
Avita esindustes jaemüüki ei toimu.
Eraisikutel palume ostud teha Avita e-poes.
Liitu infolehega
AVITA INFOLEHE saamiseks kirjuta siia kasti oma e-posti aadress ja vajuta nuppu "Liitun".