Mõned aastad tagasi ilmunud Mart Laari ja Lauri Vahtre gümnaasiumiõpikute „Lähiajalugu I–III" põhjal andis kirjastus välja uue õppekava järgi kohandatud ja täiendatud sarja.
Õppekavas on lähiajaloo kursus jaotatud kolmeks: 1) „Eesti ja maailm 20. sajandi esimesel poolel”, 2) „Eesti ja maailm 20. sajandi teisel poolel” ning 3) „20. sajandi arengu põhijooned: Eesti ja maailm”. Oleme jäänud ajalise järjestuse juurde ning sidunud viimase kursuse teemad esimestega.
Teemad õpikutes jaotuvad järgmiselt:
Lähiajalugu, I osa: maailm I maailmasõja eel, I maailmasõda, maailmasõdadevaheline aeg ning II maailmasõda;
Lähiajalugu, II osa: külm sõda, demokraatlik maailm pärast II maailmasõda, Nõukogude Liidu kommunistlik süsteem;
Lähiajalugu, III osa: maailm enne ja pärast kommunistliku süsteemi kokkuvarisemist, unipolaarne maailm, multipolaarne maailm;
Kõikidesse õpikutesse on lisatud ülevaated tolle aja kultuuri ja eluolu muutustest, inimsusevastastest kuritegudest ning muust maailmast (koloniaalsüsteem, islamiriigid jm).
Õpiku tekst on liigendatud, tähtsamad mõisted, sündmused, isikunimed ja daatumid esile tõstetud. Välja on toodud olulisemate sündmuste põhjused ja tagajärjed. Põhiteksti täiendab lisamaterjal (allikad, mälestused, vastakad seisukohad, plakatid, karikatuurid), mis ärgitab antud teemal edasi mõtlema. Õppetükkide lõpus on küsimused ja ülesanded.
Õpikusarja esimest osa on retsenseerinud Tõnu Tannberg ja Piret Tänav.
Digiõpikuga saad tutvuda Opiqus.