„Muusikaõpik gümnaasiumile” III on viimane raamat kolmeosalisest sarjast, mis annab ülevaate muusikaloo perioodidest Euroopas ja Eestis. Raamat jätkab muusikaloo õpetamist kohalt, kus lõppes sarja II osa.
Õpik tõukub Igor Garšneki raamatust „Muusikalugu” III, kuid esitab materjali tundide arvule sobivas mahus. Eri stiilide tähtsamate tunnuste, esitajate ja autorite tutvustamise kõrval kõneldakse nähtuste tekkepõhjustest ning antakse nende üldkultuuriline ja ajalooline kontekst.
Õpiku esimene kolmandik keskendub muudatustele 20. sajandi muusikaelus Euroopas ja Venemaal. Rännak, mis algab hilisromantilisest muusikast ning kulgeb läbi kahe maailmasõja, neoklassitsismi ja ekspressionismi, lõpeb pilguheiduga serialismile, elektronmuusikale ja uustonaalsele heakõlalisusele.
Eesti nüüdismuusika osa algab sõjajärgsest rahvusromantilisest epohhist ning jõuab järgnevate kümnendite ja heliloojate järjestikuse tutvustamise järel Arvo Pärdi muusikani. Vaadeldakse ka Eesti kontserdielu, nimetatakse muusikafestivale ning tutvustatakse nüüdisaegseid Eesti interpreete ja dirigente.
Õpiku kolmas osa käsitleb jazz-, pop- ja rock-muusikat ning maailmamuusikat, pidades silmas nendes valdkondades toimuvaid uusimaid arenguid. Õpiku lähenemisviisi iseloomustab erinevate muusikavaldkondade puutepunktide otsimine: vaadeldakse, kuidas on üksteist mõjutanud akadeemiline muusika, rütmimuusika eri harud (pop, rock ja jazz) ja pärimusmuusika.
Õpiku teemad on selgelt eristatud põhitekstideks ning huvitavaid fakte ja asjaolusid sisaldavateks lisatekstideks. Iga peatüki lõpus on läbitud materjalile põhinevad küsimused, rühmatööd ja loomingulised ülesanded kuulamisoskuse ning ainetevaheliste seoste märkamise arendamiseks. Materjali saadavad hoolikalt valitud kuulamissoovitused.
Eakohast ja eestikeelset, eriraskusastmes laulurepertuaari pakub õpiku juurde kuuluv laululisa. Õpiku lõpetab mõistete sõnastik.
Õpiku on retsenseerinud Anu Veenre ja Pille Kährik, kujundanud Piia Maiste.
Noodigraafika on teinud Malle Värk, Igor Garšnek.
Digiõpikuga saad tutvuda Opiqus.
Õppekomplekti kuulub töövihik, mille ülesanded stimuleerivad iseseisvat mõtlemist ja arutlusoskust.