EST
Loodusõpetus - I kooliaste
Loodusõpetuse õpik 1. klassile

Loodusõpetuse õpik 1. klassile

Helen Hiiemaa, Liisi Kasuk, Brit Peensoo

Loodusõpetuse õpik 1. klassile

Helen Hiiemaa, Liisi Kasuk, Brit Peensoo

TOOTEKOOD: 01-004-01-0501
AASTA: 2021
LEHEKÜLGI: 64 lk
FORMAAT: 17 x 24, tugevdatud pehme köide
ISBN: 9789985223352

Õpikut on retsenseerinud Kaarin Hein, Krista Asafova ja Katre Liivanurm. Illustraator Ilona Sula.

Teemad: aastaajad, kodumaa Eesti, mõõtmine ja võrdlemine, inimese meeled ja avastamine.

Õpiku peategelane Mari elab oma vanemate, kanade ja kassiga Võru lähedal väikeses külas. Läbi oma igapäevaste tegevuste koos loodusteadlastest ema ja isaga või klassikaaslastega õpitakse tundma loodust ja Eestimaad. 

Igas peatükis on lühikeste, selgete ja lihtsasti loetavate lausetega õppetekst (õpiku esimeses pooles on see suurtähtedes), mida täiendab Mari jutustus tema tegemistest. Mari juttude kaudu muutuvad õpitavad teemad emotsionaalsemaks, lõbusamaks ja lihtsamini mõistetavaks. Mari juttude helifailid ja tema tehtud Eestimaa seikluste videod leiab digiõpikust (www.opiq.ee).

Mari lood hakkavad elama Ilona Sula joonistatud piltidel, mis on helged, rõõmsad ja lapselikud, kuid looduse detailide poolest täpsed. Pildid pakuvad avastamisrõõmu nii suurtele kui ka väikestele. Nende toel saab arutleda, küsimustele vastata, liikide ja paikadega tutvuda, jutustada.  

Peatükid Mari väljasõitudest Eestimaa eri paikadesse tutvustavad lastele Eesti maastikulist ja kultuurilist mitmekesisust, ilmakaari ja Eesti kaarti. Spiraalse õppekava põhimõttest lähtudes alustatakse kaardiga tutvumist tasapisi, et järgmistest klassides teemasse rohkem süveneda. Kaardid 1. klassi õpikus on lihtsad ja lõbusad.  

Mari ja tema sõber Tormi asutasid Looduseuurijate Klubi, millega ootavad kõiki 1. klassi lapsi liituma! Üksi ei jõua ju kõike ära uurida.  

Õppekomplekti kuuluvad ka “Looduseuurija päevaraamat” ehk töövihik, digiõpik ja e-tund (ainult Opiqus). 

Töövihiku ülesanded ja harjutused on pigem uurivat ja loomingulisemat tüüpi. Paljudele ülesannetele tuleb vastused leida aknast välja vaadates või õues loodust uurides. 

E-tunnid täiustavad õpikut ning muudavad teemade edastamise õpetaja jaoks lihtsaks ja põnevaks. Vaata ka digiõpikut, mis täiustab paberõpikut ja töövihikut, näiteks saab õpilane seal automaatkontrollitavate ülesannete kaudu kontrollida loetu omandamist. 

Digimaterjalides on

 • tunnistruktuur ja juhised õpetajale (e-tunnis);
 • töölehed klassi- ja õuesõppetundideks (e-tunnis);
 • tunni teemat avavad pildid ja videod;
 • filmiklipid, mis Mari oma väljasõitudel on filminud;
 • animatsiooniga õppelaulud;
 • õpiku illustratsioonid tahvlil näitamiseks;
 • vestlust suunavad küsimused, suulised ülesanded;
 • automaatkontrollitavad ülesanded (digiõpikus);
 • mängud ja liikumispausid (e-tunnis).

Õppekomplekti (õpik, töövihik, e-tund, opiq) katsetati 20 õpetaja poolt 11 koolist. Tagasisides kirjutati:

 • See on üks parimaid komplekte, millega ma oma viie õpetaja tööaasta jooksul kokku olen puutunud. Lisaks õppekavas olevatele osadele, on selles materjalis kõike muud põnevat, millega laps juba 1. klassis tutvuda saab ning see "muu" on väga oskuslikult materjali seotud. Lisaks liikumispausid, mängud, meetodid, mida on materjalis kasutatud, on mulle ja eelkõige lastele väga meeldinud. Nad kuulavad ja teevad igas tunnis põnevusega kaasa. Aitäh, et olete nii palju pingutanud ja suurepärase materjali teinud!
 • Materjal on hästi läbi mõeldud ja seda on kerge kasutada.
 • Mulle väga meeldis Järvselja mets. Laul oli kaasahaarav, videod põnevad. Lapsed soovisid mitu korda vaadata, laulsid kaasa ja uus info jäi kiiremini meelde. Lisaks "Linnud talvel" meeldis meile kõigile. Videod põnevad, lisaks joonistasime ja kasutasime hiljem ka päevaraamatut. Sain ise väga palju uusi ideid, mida õues teha.
 • Paraku meeldis kõik. Iga kord, kui ma digitaalset õpetajaraamatut uurin, pean tõdema, et seal on minu jaoks nii palju olulist materjali, mis kõik vajaks ka tunnis ette kandmist. Tundide ettevalmistamisel valin välja endale meelepärase. Esialgu ehmatas teksti hulk ära, aga nüüdseks olen harjunud ja naudin, et saan sealt vajadusel lisainfot ammutada ja edastada. Mulle meeldib kogu kontseptsiooni juures see, et ma saan tundi mitmekesistada ja seda väga paljudel kordadel erinevalt.
 • Kõik tunnid on lapsesõbralikult üles ehitatud. Annab paberõpikule väga palju juurde. Minu lemmik oli seni õpitust kindlasti Põhjaranniku teema.
 • Kõige rohkem meeldisid õuetunnid, sest olid olemas kindlad eesmärgistatud tegevused. Loomulikult oli igas tunnis huvitavaid ülesandeid.
 • Mina olen rahul kõigega. Iga tund on omamoodi huvitav. Lastel on juba Eestimaa laul peaaegu peas ja laulavad kaasa.

Vaata, mida toredat on veel Sind ootamas, kui valid loodusõpetuse komplekti Avitast. Avita toimetajad räägivad sellest Õpetajate Lehes.

Avita üldkontaktid

TALLINN

AS BIT aadress Tallinnas:
Pikk 68, 10133 Tallinn

üldtelefon: 6 275 401
müük koolidele: 6 275 402; 6 275 405
e-post:
Õpetajatele on esindus avatud tööpäeviti 9:00 - 17:00.

TARTU

AS BIT aadress Tartus:
Vallikraavi 9, 51003 Tartu

telefon: 7 427 156
e-post:

JÕHVI

AS BIT aadress Jõhvis:
Rakvere 30, 41532 Jõhvi

telefon: 33 70 108
e-post:

Avita esindustes jaemüüki ei toimu.
Eraisikutel palume ostud teha Avita e-poes.

Kõik õigused Avita väljaannetele on seadusega kaitstud. Ilma kirjaliku loata ei tohi ühtki väljaannet ega selle osa reprodutseerida.

Liitu infolehega
AVITA INFOLEHE saamiseks kirjuta siia kasti oma e-posti aadress ja vajuta nuppu "Liitun".