Varasem gümnaasiumi bioloogia I kursus on ajakohastatud ja kohandatud vastavalt uuele õppekavale. Kokku on võetud rakuõpetuse ja rakkude mitmekesisuse osa. Õpikus käsitletakse organismide arengu teemat, mis varem oli gümnaasiumi bioloogia II kursuses.
Õpik on jagatud neljaks suuremaks osaks: „Bioloogia on elu uuriv teadus”, „Organismide koostis”, „Eukarüootsed rakud” ja „Organismide areng”.
Õpiku esimeses osas räägitakse eluslooduse olemusest ja selle uurimisest. Organismide koostise osas käsitletakse aineid, millest elusorganismid koosnevad ja mis on elu seisukohalt kõige olulisemad. Kirjeldatakse rakus leiduvaid biomolekule (süsivesikud, lipiidid, valgud, nukleiinhapped), nende ehitust ja ülesandeid. Eukarüootsete rakkude osas kirjeldatakse ja võrreldakse loomaraku, taimeraku ja seeneraku ehitust ja talitlust. Organismide arengu osas selgitatakse raku mitoosi- ja meioosifaasides toimuvaid muutusi, kirjeldatakse inimese viljastumist ja arengut.
Õpiku ülesehitus on loogiline ja süsteemne, rohkesti on skeeme ja jooniseid, tekstikohaseid küsimusi ning huvitavat lisalugemist.
Õpikut on retsenseerinud Helle Järvalt, Janek Urvik, toimetanud Marju Männiste.
Soome keelest tõlkinud Anu Haak.
Illustreerinud Neeme Koskaru, Pekka Könonen, Anne Linnamägi, Toomu Lutter, Kalev Luup, Aide Raidmets, Maija Raitanen, Milvi Torim.
Õpiku digiversioon on Opiqu keskkonnas. Seal on rohkem illustreerivat materjali (fotod, videod, skeemid), lisamaterjali, õpilasele enesekontrolli ülesanded ja kordamistunnid; ülesannete kogus on ülesanded, mida õpetaja saab õpilasele lahendamiseks saata, samuti kontrolltööde ülesanded.