Teemad: õhk (õhu koostis ja omadused, õhk ja taimed, loomad õhus, õhusaaste), ilm ja kliima (ilm, ilmaelemendid, kliima ja kliimamuutused), Läänemeri (Läänemere kaart, vesi Läänemeres, mere mõju ilmale, Läänemere elustik, meri ja inimesed, Läänemere reostus ja kaitse).
5. klassi loodusõpetuse komplekt on uuendatud vastavalt 2023. aasta õppekavale. Komplekti värskendamise käigus on arvesse võetud uuemaid teadussaavutusi ja tänapäevaseid teadmisi selle kohta, kuidas inimene loodust mõjutab (nt kliimamuutuste kontekstis).
Uuendatud loodusõpetuse 5. kl õpik ilmub kahes osas. Õpiku II osa käsitleb õhku, ilma ja Läänemerd. Kõigepealt õpitakse tundma õhku (selle koostist ja omadusi, seoseid taimede ja loomadega), räägitakse õhu saastumisest ja sellega seotud probleemidest. Seejärel uuritakse ilma ja selle elemente ning tehakse selgeks, mis vahe on ilmal ja kliimal ning mis on kliimamuutused. Kolmas teemaplokk käsitleb Läänemerd, selle elustikku ning seoseid inimesega. Uuendatud õpik ja töövihik on õpilasele käepärases väikeses formaadis.
Komplektis on olulisel kohal loodusteadusliku mõtlemise arendamine õpilases (katsed, mudelid, vaatlused, matkad, uurimused), samuti uudishimu loodusteaduste vastu ja hooliva suhtumise kujundamine loodusesse.
Õppekomplekti kuulub peale paberõpikute kaheosaline pabertöövihik, digiõpik Opiqu keskkonnas, Opiqu töövihik paberil ja e-tund. E-tund on õpetajale abiks nii tunde ette valmistades kui ka andes. Digiõpik on eelkõige õpilase töövahend, mis täiendab paberõpikut ja -töövihikut. Näiteks saab õpilane seal automaatkontrollitavate ülesannete kaudu kontrollida tekstist arusaamist ja info omandamist.
Nendele klassidele, kes eelistavad õppida digiõpikust, pakume lisaks Opiqu töövihikut paberil. Kuigi digiõpik on teatud automaatkontrollitavate ülesandetüüpide puhul (õigete vastuste märkimine, lünkade täitmine, rühmitamine jms) eelistatud variant, ei ole vähenenud käelise tegevuse olulisus. Niisugused ülesanded ongi koondatud Opiqu töövihikusse. Sealt võib leida selliseid ülesandetüüpe nagu kaardiülesanded, skeemide joonistamine ja täiendamine, värvimine, praktilised tööde juhendid, mõõtmine.
Digimaterjalides on
NB! 2025/2026. õppeaastaks ilmuvad kontrolltööd ainult paberkogumikuna. E-tunnist leiate edaspidi kontrolltööde vastused.