9. klassi uus õpik, mis on järjeks Taavi Ivani 8. klassi keemiaõpikule, on vähendatud formaadis ja uuendatud vastavalt 2023. aastal vastuvõetud uuele õppekavale. Õpiku värskendamise käigus on arvesse võetud viimaseid teadussaavutusi keemias. 8. klassis omandatu põhjal käsitletakse põhjalikumalt anorgaaniliste ühendite põhiklasse ning nende tähtsust igapäevaelus, õpitakse lähemalt tundma lahuseid ja lahustumist ning lahendatakse moolarvutustega ülesandeid. Õpiku teises pooles keskendutakse aga süsinikule, süsinikuühenditele ning nende rollile looduses ja tööstuses.
Õpik sisaldab põhiosa kõrval ka lisalugemist, mille eesmärk on mõnd teemat põhjalikumalt seletada või tuua mõni huvitav näide. Õpikus leidub palju pilte, ülevaatlikke skeeme ja tabeleid, mis lihtsustavad materjali omandamist. Alapeatükid algavad huvitekitava sissejuhatusega ja lõpevad kokkuvõtva skeemiga, et õpitut kinnistada. Arvutusülesannete lahendamisel on abiks mitmekülgsed näidisülesanded koos lahendustega. Iga peatüki lõpus on kordamispeatükk, mis võtab eelnenud alapeatükid kokku.
Õpiku juurde kuulub kaheosaline töövihik, mis on samuti vähendatud formaadis ja uuendatud vastavalt 2023. aastal vastuvõetud uuele õppekavale. Selles leidub eri tüüpi ja eri raskusastmega ülesandeid ning ka lihtsate vahenditega tehtavate praktiliste tööde juhendeid. Põhioskuste harjutamiseks mõeldud ülesannete kõrval on töövihikus ka näiteid argielust ja praktilise sisuga küsimusi.
Autoritest
Taavi on põhikoolist saati keemiast lummatud olnud – just see õppeaine selgitas tema meelest maailma kõige paremini. Ülikooli esimesel aastal liitus ta meditsiinilise keemia uurimisgrupiga ning keemia puutepunkt füüsika ja bioloogiaga õhutas tema huvi minna edasi doktoriõppesse, mille ta edukalt lõpetas. Õpingute ajal kirjutas ta mitu teadusartiklit. Selle teekonna alguses tegeles ta väsimatult kümnevõistlusega, kuid asjaolude kokkulangemine suunas hoopis Avitasse, kus talle anti võimalus toimetada Lembi Tamme õpikuid ja kirjutada oma nägemise järgi uus seeria põhikooliõpikuid ja töövihikuid. Mitme toimetaja ja autoriga koostöös, nende hulgas Getter Viira ja Jörgen Metsik, valmisid ka talle endale meeldivad teosed. Tartu Ülikoolis omandatud eriala teadmisi on Taavi rakendanud ettevõttes Solis BioDyne tootearenduse spetsialisti ja tootearendusjuhina. Nüüd hindab Taavi eksperdina biotehnoloogia valdkonna projekte.
Jörgeni huvi keemia vastu sai alguse 8. klassis, kui tema õpetaja Maila Mölder ta keemiaolümpiaadile saatis. Aine hakkas üha põnevamana tunduma ja gümnaasiumis oli juba lihtne otsustada Tartu Ülikoolis keemia õppimise kasuks. Ka pärast gümnaasiumi lõppu jäi Jörgen tegelema keemia- ja loodusteaduste olümpiaadiga, ent siis juba korraldaja ja Eesti võistkondade juhendaja rollis. Ülikoolis tegeles ta uudsete materjalide ning nende kasutusvaldkondadega ja tema põhiliseks teadustöö teemaks oli elektrit juhtiva polümeeri uurimine. Teadustöö kõrval kasvas huvi ka keemia seletamise ja õpetamise vastu. Jörgen osales uue, Avita 9. klassi keemiaõpiku ja töövihiku kirjutamises ning haris keemiahuvilisi Tartu Ülikooli teaduskoolis. Doktorikraadi kaitsmise järel on Jörgen õpetanud keemiat Miina Härma Gümnaasiumis ja toimetanud keemiaalaseid teoseid Avitas.
Veebiõppekeskkonnas Opiq valmib sama väljaande digiversioon. Digiõpik ühendab õpiku ja kahes osas ilmunud töövihiku. E-õpikus on senisest rohkem illustratsioone ja näiteid ning lisatud on ka põhimaterjali ilmestavaid videoid. Õppematerjali on täiendatud ja parandatud. Õppetekstidele on lisatud kinnistavaid küsimusi ja ülesandeid. Enamik ülesandeid on vormistatud nii, et need oleks automaatkontrollitavad.
Veel leiab Opiqu keskkonnast Jaak Aroldi ja Tavo Romanni õppevahendi „Katsed keemias. Keemiavideote kogumik“ (2018, 2021).
Videokogumik on kokku pandud Tartu Ülikooli keemikute Jaak Aroldi ja Tavo Romanni tehtud keemiavideotest. Kogumik sisaldab 77 õpetlikku keemiavideot. Enamik videoid sobib sisu ja ülesehituse poolest nii põhikooli kui ka gümnaasiumiastme õpilastele.
Peale videote sisaldab kogumik ka enesekontrolliülesandeid ja lisatekste, mis sisaldavad reaktsioonivõrrandeid jm täpsustusi videos nähtud katsete kohta. Lisatekst on mõeldud valdavalt õpetaja abimaterjaliks ja sügava ainehuviga kooliõpilastele lisalugemiseks.
Õppekomplekti kuulub veel VALEMIK, see on põhikooli keemias vajalikku raudvara sisaldav ruuduline kaustik.