Gümnaasiumiõpikute 2012/2013. aasta redaktsioonis on uuendatud ja täpsustatud statistilisi andmeid ning tekstilisi ja pildilisi allikaid. Muudetud on ka töövihikuid.
Õpik kutsub kaasa mõtlema ja diskuteerima muutuste üle ühiskonnas. Teemad on esitatud võimalikult probleemipõhiselt ja igapäevaeluga seostuvalt. Õpiku koostamisel oli eesmärgiks noortes arendada kriitilist mõtteviisi ja sotsiaalset kirjaoskust (mh seadustekstiga töötamine), mis on vajalik vastutustundlikuks toimetulekuks dünaamiliselt arenevas ja mitmekultuurilises ühiskonnas.
Suurt tähelepanu on pööratud õpilastes huvi äratamisele ühiskonna toimimise vastu, selleks on mh jagatud viiteid ja soovitusi iseseisvaks edasiseks uurimiseks ja lugemiseks. Seejuures tasub esile tuua soovituslikke uurimistööde teemasid õpiku II osa lõpus, mis on esitatud silmas pidades ka õpiku I osa teemajaotust. Rohkelt on teemasid ja ülesandeid, mis võimaldavad tihedat ainetevahelist integratsiooni ajaloo, geograafiaga, aga ka nt usundiõpetuse ja filosoofiaga.
Peatükkide põhitekst keskendub üksnes kõige olulisemale. Õpitava põhjalikum avamine toimub rohke näitliku allikmaterjali (teabetekstid, dokumendid, seadused, statistika, karikatuurid, kaardid, fotod, skeemid) kaudu. Kõikide põhitekstide ja allikate juures on ülesanded, mis on abiks diskuteerimisel, arutlemisel, analüüsimisel ning seoste leidmisel peatüki üldtemaatikaga. Õpiku hästi liigendatud tekst on konkreetne ja selles on esile toodud olulised sõnad ning mõisted. Õpiku materjal peab silmas mõõdukat õpikoormust ja võimaldab diferentseeritud õpet nüüdisaegses õpikeskkonnas. Õpik ei tarvitse olla kohustuslikuks õppimiseks kaanest kaaneni.
Õpikut on retsenseerinud Piret Tänav, Rein Toomla, Riina Voltri ja Tiiu Laan.
Sisukord
I Sotsiaalne side
1.1 Sotsioloogia. Ühiskond
1.2 Ühiskonnaliikmed
1.3 Ühiskonnamudelid
1.4 Riik ja riigivõim
1.5 Poliitilised ideoloogiad
1.6 Demokraatlik ühiskond
II Demokraatlik valitsemine
2.1 Võimude lahusus
2.2 Õigusriik ja põhiseaduslik valitsemine
2.3 Valimised
2.4 Erakonnad
2.5 Demokraatia ohud
III Riigivõimu tasandid
3.1 Seadusandlik võim. Parlament
3.2 Täidesaatev võim. Valitsus
3.3 Avalik teenistus
3.4 Kohtuvõim
3.5 Omavalitsus
IV Indiviid ja ühiskond
4.1 Riigi kodanikud
4.2 Kodanike riik
4.3 Kodanik ja meedia
Digiõpikuga saad tutvuda Opiqus.