7. klassi muusikaõpik tugineb II kooliastmes õpitule ning jätkab ja süvendab õpitud teemade käsitlemist.
Õpiku esimeses pooles uuritakse, kuidas tekib heli ning missugused on selle omadused, süvenetakse keel-, löök- ja puhkpillide ajalukku, ehitusviisi ja kõlaomadustesse ning nimetatakse ka nende pillide mängijaid Eestis.
Õpiku teises osas võetakse ette teekond eksootiliste rahvaste muusikatraditsiooni lätetele. Õpetaja valikul saavad muusikahuvilised tutvuda araabia, juudi, Austraalia, Hiina, Jaapani, India ja Indoneesia kultuuriloo, muusika ja pillidega. Õppimist toetavad sobilik lauluvara ning muusikanäited.
Muusikateooria osa leiab õpiku lõpust. Selles korratakse tähtnimetusi, helivältusi ja pause, enamlevinud rütme, taktimõõte ja temposid, õpitakse sünkoopi ja triooli, bemolli, dieesi ja bekarri, intervalle ning lihtsamaid muusikalisi vorme (AB, ABA, rondo, variatsioonivorm).
Õpilase teadlikku kuulamisoskust aitavad edendada arusaadavalt lahti kirjutatud helinäited koos noodimaterjaliga. Peale eakohase lauluvara, milles on oluline koht Eesti heliloojate autorilauludel ning eri tüüpi rahva- ning rahvalikel lauludel, leiab õpikust ka plokkflöödi ja kuuekeelse väikekandle mänguvõtted ning sissejuhatuse kitarriakordidesse. Õpiku lõpetab laululisa ning muusikasõnastik.
2022. aastast täiendab muusikaõpetuse paberõpikut Opiqu keskkonnas uuenenud digiõpik, milles on õpitu kinnistamist toetavad automaatkontrollitavad ülesanded ning hulgaliselt teemadega haakuvaid kvaliteetseid kuulamisnäiteid. Laulude iseseisvat õppimist toetavad fonogrammid. Rikkalikus lauluvaras orienteerumist hõlbustab laulude tähestikuline lingikogu digiõpiku lõpus.
Õpiku on retsenseerinud Elin Ots, Liivi Urbel ja Katrin Raamat, kujundanud Piia Maiste.
Noodigraafika on teinud Malle Värk.
Õpiku juurde kuulub töövihik, mille harjutused aitavad kinnistada õpiku materjali.
Vaata lähemalt 7. klassi muusikaõpetuse teemadega e-tundi